Tour de 95

Tour de 95 - 1

Na předstartovní schůzi se nás u Buriana sešlo šest: brácha Venca, Dušan, Šimon, Marek, jeho bratranec Tomáš a . Marek jezdil v minulosti závodní cyklistiku za dorost a Šimon byl nováčkem výpravy. Probrali jsme trasu a ujasnili jsme si pravidla naší výpravy. V den startu, jsme se všichni sešli ráno v 7 hodin u restaurace Burian. Při pohledu na Šimona a jeho výbavu jsme se neubránili posměšku a považovali jsme ho za svátečního cyklistu, který absolutně není schopen ujet dnešních naplánovaných 170 km. Měl na sobě flanelovou košili místo dresu, vypůjčené galuskové kolo a na nohou plátěné tenisky „číny“. Místo elasťáku měl ustřižené, nabarvené tepláky a vzadu místo cyklobrašen se trůnila plátěná taška s dřevěnýma ušima připoutaná na nosič prádelní šňůrou. Vedle nás a našeho vybavení vypadal jako chudý příbuzný z východu.Jenže jakmile se dostal do čela pelotonu, zvýšila se naše rychlost na 35 km/h a tahal nás za sebou. Byl totiž nabušený z posilovny a točil v pohodě velmi těžké převody. Okamžitě si udělal respekt a začali jsme mu říkat Bianchi, protože měl na svém vypůjčeném kole tuto nálepku kvality.

   Jeli jsme trasu přes Frýdek-Místek, Klimkovice a v Porubě Šimon chytil první defekt čehož hned využili Dušan a Marek k občerstvení pivem. Po doplnění tekutin a opravení defektu jsme pokračovali směrem na Opavu.DefektZa Hrabyní jsme se zastavili na oběd, obligátní sýr s hranolkami a pivem, jelikož nás čekal kopcovitý terén. Při dojíždění do centra Opavy jsme museli překonat velmi silný puch zkaženého masa. Masokombinát Opava dal o sobě vědět. V Bruntále máme už za sebou 110 km a po dalších 20 km jsme v Rýmařově, kde odpočíváme a posilňujeme se před velkým stoupáním na horské sedlo Skřítek, které je ve výšce kolem 900 m.n.m. to je skoro  jako chata na Javorovém. Dušan si sedl pod strom a vyhrožuje, že s námi končí a dále pojede vlakem nebo se vrátí domů a kolo pověsí na hák. Promlouváme mu do duše, že by měl více jíst a méně pít, potom by nám stíhal, ale on má svoji hlavu a pití se nevzdává. Tak mu kupujeme sýr a rohlík a krmíme ho násilím jak malé dítě. Po malé pauze vyrážíme všichni nahoru, peloton se brzo roztrhal a každý jede na vlastní pěst. Podařilo se mi klukům ujet a na Skřítek jsem dojel jako první, rychle jsem šlápl do pedálu a řítil jsem se dolů do Šumperka. Na okraji města u první hospody jsem si sedl pod strom a čekal na kluky. Pomalu se objevovali a už jsme byli skoro všichni, jen Dušan chyběl. Čekali jsme na něj další hodinu, než dojel. Na tomto 36 km úseku si Dušan udělal osobní rekord v pomalosti a my jsme mohli jednu hodinu v klidu posedět u piva bez jeho otravných řečí.

   Začalo se smrákat a tak kousek za Šumperkem v Bludově jsme se ohlíželi po noclehu, narazili jsme na koupaliště, kde byla otevřená restaurace a dokonce se i vařilo. Což ocenil hlavně Šimon a chválil vynikající zakončení dne u dobré pečeně. Celý den jel na mrkvovou šťávu a teď to zalil pivem. Po tmě jsme se přesunuli kousek vedle, kde byla opuštěná maringotka a pod její stříškou jsme se uložili k spánku. Královské spaní. MaringotkaDruhý den po probuzení jsme se nasnídali v Bludově u sámošky a nechali si poradit od místního p. Bláhy vynikající zkratku. Povídal nám, že tento kraj velmi dobře zná a doporučil nám polní zkratku krásným krajem bez velkého provozu. Uvěřili jsme mu a vydali se podle jeho rady. Cestovali jsme nahoru a dolů po prašných polních cestách, jednu chvíli za námi vyjel z pole kombajn a naháněl nás do prudkého kopce po úzké cestě. Byla to krása mít za sebou žací lištu a z plna sil šlapat nahoru a řidič kombajnu na nás škodolibě troubil. Potkat ještě někdy starého Bláhu, tak se asi neudržíme. Najeli jsme o 20 km navíc, čemuž byl rád jen Tomáš, který chtěl mít najeto co nejvíce km na tachometru.

   Dušan opět stávkuje a vyhrožuje vlakem, my ho přesvědčujeme, že už nebudeme věřit žádným starým Bláhům a pojedeme podle plánu. Museli jsme mu slíbit, že nebudeme závodit a pojedeme všichni v klidu a v pohodě. Opět mu promlouváme do duše, ať rapidně sníží přísun tekutin v podobě pěnivého moku, o účinku naší domluvy opět pochybujeme. Sluníčko pěkně pálí a Dušan žízní po pivu. Marek si krásně opálil levé lýtko do ruda, musel si ho namazat chladivým krémem a omotat obinadlem. Na každé benzince zastavujeme a na toaletě si namáčíme dresy do studené vody, alespoň na chvíli nás to zchladí, jen Šimon jede pořád ve své flanelové košili. Říkáme mu, že má z nás největší UV faktor číslo 60 flanel. Na večer dorážíme do Jičína a máme v nohách perných 160 km. JičínDruhý den je naplánovaný výlet do Prachovských skal s minimálním počtem km na kole, zato se budeme pohybovat pěšky po svých. Ráno po snídani vyrážíme do skal. Před branou areálu je hodně stánků, prodávají tam upomínkové předměty a voní tam opékané párky. Zamykáme kola a všichni kromě Šimona, který se zdržel u stánku s jídlem, kupujeme společné zlevněné studentské vstupné. Po 200 metrech od vchodu nás Šimon dohonil, a když zjistil, že zaplatil na vstupném o 10 korun více, tak měl sto chutí se vrátit a přesvědčit pokladní, že je taky chudý student. Je to prostě šetřílek… Po prohlídce skalního města, kde jsme chodili pořád nahoru a dolů, bylo ujednáno zajet si na nedaleký hrad Trosky.

   Do podhradí jsme dorazili na večer a tak jsme si dali v místní restauraci večeři. Jídlo plus pivo do sto korun, na velkém oválném talíři s velkou oblohou toho bylo hodně. Nejlepší jídlo za nejlepší cenu v roceTrosky 1995. Šimon toho spořádal tolik, že odmítl jít s námi do kopce na hrad a nabídl se jako hlídač našich kol. Hlavně aby neusnul… Na hradě je už zavřeno, tak se alespoň projdeme po hradbách a spěcháme dolů z kopce probudit spícího Šimona, který spokojeně pochrupuje a tráví večeři. Po poradě, kdy kluci chtějí jet na další hrad Kost, se rozdělujeme a Já s Šimonem zase jedeme na Máchovo jezero. Na Kosti jsem už byl a je to schovaný objekt v údolí docela blízko a my si chceme splnit denní dávku kilometrů. Pak se za dva dny potkáme na Vysočině v kempu u městečka Štoky. Bohužel to je naposledy co se vidíme v plném obsazení, potkáme se až u nás doma v Třinci. Na Macháč to je 40 km a nám s větrem v zádech to trvá hodinku a něco s plným nasazením, protože přichází večer a ve tmě se špatně jede. Po sprintu dostáváme velkou žízeň, kterou hasíme vynikajícím pivem.

Vzpomínáme na zbytek výpravy, jak se jim asi daří? Později se dovídáme, že podlehli Dušanovi a více času trávili v hospodě, než v sedle kola. Proto všude na místa našich setkání dorazili s jednodenním nebo dvoudenním zpožděním. Při tom vzpomínání jsme se tak napájeli pivem, že po tom vyčerpávajícím sprintu nás skolila rychlá smrt. Matně si vzpomínáme na hledání noclehu ve tmě a nějaké laserové světla na obloze z nedaleké diskotéky kam nás to táhlo, ale naštěstí jsme nebyli schopni tam v našem stavu dorazit.

Nahoru                   Na další stránku

 

 

9 dnů
Čistý čas
61 h,
50 min
1371 Km
Třinec
Burian
Poruba
Opava
Bruntál
Šumperk
Jičín
Trosky
Doksy
M.Boleslav
Kolín
H.Brod
Štoky
Jihlava
Vranov
Znojmo
Mikulov
Malacky
Bratislava
Zlaté Písky
Senec
Trnava
Senica
Hodonín
Uherské
Hradiště
Otrokovice
Hulín
Bystřice
pod
Hostýnem
Valašské
Meziříčí
Rožnov
Frenštát
Frýdek
Místek
Žermanice
Třinec
BurianLevá fotografie 95